hodowla kotow rosyjskich


O HODOWLI :: O RASIE :: NASZE KOTY :: KOCIĘTA :: ZANIM KUPISZ KOTA :: LINKI :: KONTAKT

 

HISTORIA

Koty rosyjskie niebieskie są znane pod trzema różnymi nazwami: kot rosyjski niebieski, kot archangielski, kot maltański. Są bardzo starą, naturalną rasą.
Koty rosyjskie niebieskie po raz pierwszy pojawiły się na wystawie w Anglii w 1875 roku, nie miały wtedy jeszcze własnej kategorii wystawowej. Uważa się, że pierwsze koty rosyjskie żyły pod Archangielskiem nad Morzem Białym, tuż za kołem podbiegunowym i zostały przywiezione do Anglii przez marynarzy ze statków handlowych. Wedlug legendy pierwsi przedstawiciele tej rasy w Anglii, mieszkali już na dworze królowej Elżbiety I, w XVI wieku. Inna teoria głosi jednak, że początki rasy datuje się dopiero na pierwszą połowę XVII wieku.

W XVII wieku również podobno w Polsce na arystokratycznych dworach pojawili się pierwsi przedstawiciele tej pięknej rasy. Koty rosyjskie niebieskie były bardzo popularne również w samej carskiej Rosji, uznawano je za ulubieńców carów. Według legendy car Mikołaj II miał swoją ukochaną kotkę rosyjską niebieską, której powierzał największe tajemnice państwowe.

Pod koniec XIX wieku były to koty bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, różniły się jednak od dzisiejszych przedstawicieli tej rasy mając pomarańczowe oczy. Koty tej rasy nosiły różne miana - kotów archangielskich, hiszpańskich lub maltańskich. W 1912 r. rosyjskiemu kotu niebieskiemu przyznano jego własne klasy, lecz w trakcie II wojny światowej rasa niemal wyginęła, a ocaliło ją tylko krzyżowanie z syjamami. Koty o pozaeuropejskim typie wystawiano wtedy jako niebieskie rosyjskie, lecz z czasem hodowcy podjęli wspólny wysiłek, aby powrócić do przedwojennych cech rasy i w 1966 r. zmieniono wzorzec, by stwierdzić wyraźnie, że typ syjamski jest u niebieskiego kota rosyjskiego niepożądany. Obecnie jest uznawany za poważną wadę kota rosyjskiego. Krzyżowanie kotów rosyjskich z syjamami daje jednak znać o sobie do dzisiaj, gdy w miotach kotów rosyjskich rodzą się białe kocięta, które z czasem zyskują znaczenia point.

WYGLĄD

Kot średniej wielkości, smukły i dobrze umięśniony, o lekko wydłużonej sylwetce pełen gracji; waży od 2,5 do 4,5 kg. Głowa ma kształt krótkiego klina, czaszka długa i spłaszczona, czoło i nos proste, poduszeczki z wąsami wydatne, podbródek mocny; oczy duże, szeroko rozstawione, w kształcie migdałów, o żywym zielonym odcieniu; uszy duże, szerokie u podstawy, dość wysoko osadzone, raczej ostro zakończone, o skórze niemal przezroczystej. Tułów ma o średnim kośćcu, smukły. Kończyny długie i delikatne, stopy małe, owalne; ogon proporcjonalny do ciała, zwężający się, ostro zakończony. Szata pluszowa, krótka i gęsta, lekko odstająca od ciała, miękka i jedwabista; gęsty podszerstek, mniej więcej tej samej długości co włos okrywowy. Maść - równomierny niebieskoszary kolor (preferowany średni odcień); końce włosów powinny srebrzyście połyskiwać – srebrny nalot tworzy się dzięki temu, że każdy włos ma bezbarwną końcówkę; lusterko nosa łupkowo-szare, opuszki – lawendowe.

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Kot spokojny, cichy i łagodny, inteligentny; aktywny do późnego wieku, skoczny, chętnie się wspina. Przywiązany do właściciela, nie lubi samotności, dobrze się czuje w towarzystwie innych czworonogów; domator. Koty te mają wyjątkowo wrażliwą i czułą naturę. Wobec obcych zachowują najczęściej dystans.

CIEKAWOSTKI

W Anglii wyhodowano białą odmianę tej rasy. Nie zyskała popularności. Wyhodowano też czarną odmianę barwną kota rosyjskiego, jest ona jednak, podobnie jak odmiana biała, uznawana tylko przez ACF i GCCF. Nie są uznane przez FIFe. Odmiany barwne nie posiadają wysrebrzenia charakterystycznego dla kotów rosyjskich niebieskich. Istnieją koty rosyjskie długowłose, znane jako nebelungi. Są hodowane jako oddzielna rasa od lat 80 XX wieku. Obecnie kilka hodowli pracuje nad stworzeniem nowej rasy kotów wywodzącej się z kotów rosyjskich niebieskich - kotów archangielskich czyli posiadających wszystkie cechy typowych "rusków" poza umaszczeniem - colorpoint czyli jak u syjama. Co ciekawe, kocięta archangielskie rodzą się białe a wybarwienie pojawia się u nich w późniejszym wieku.

____________________________________________________________________________________________________________

źródło : Wikipedia

 


© MICHALINA ANTCZAK :: KOTY ROSYJSKIE :: HODOWLA KOTÓW ROSYJSKICH :: BLUE CAT CATTERY :: NOAIDI